Bikejöring

Pes v postroji (nebo i dva) táhne na tažné šňůře psovoda na kole. Tato disciplína vyžaduje absolutní poslušnost psa a souhru obou v rámci jejich bezpečné jízdy. Tento sport není povolené ani vhodné provozovat na veřejných komunikacích!
Další odvětví tažných sportů oblíbené hlavně u těch, kteří vlastní jen jednoho psa a chtějí se věnovat některému z rychlostních disciplín. Jezdci se psím spřežením v období, kdy není sníh, trénují na kolečkových vozících. Bikejöring se vyvinul jako jedna z letních alternativ (kromě běhu se psem a jízdě na koloběžce se psem) pro ty, kteří se věnovali zimním sportům, např. skijöringu.
Vhodné plemeno psa je stejné jako u jiných tažných sportů. A také jako u nich začínáme s plnou tréninkovou zátěží až po ukončení tělesného vývoje našeho psa. I když je kondice a zdraví jezdce velmi důležité, stejně podstatné je zvládnutí techniky jízdy v nerovném terénu.
Vybavení
Pes potřebuje dobře padnoucí postroj typu "sprint" nebo "turist" (jako stopovací). Psovod, tedy jezdec musí mít výbavu obsáhlejší. Samozřejmě kolo s hrubým vzorkem, tomu odpovídá horské závodní. Pro začátek a na rekreační jízdy nám postačí jakékoliv starší, ale ve výborném technickém stavu. Tzn. dobré brzdy, pevný rám a zesílené špice. Pes je s kolem spojený odpruženým tažným lanem dlouhým asi 3 m. Pro jezdce je na závodech povinná cyklistická přilba, je však neméně nutná i při trénincích. Dalšími vhodnými doplňky jsou chrániče kolen a loktů. Také správně zvolená sportovní obuv je další zárukou bezpečné jízdy. Nejen že nesmí na pedálech klouzat, ale také v ní budeme někdy i běhat. Cyklocomputer není nutný, ale máme-li ho, poskytne nám mnoho užitečných údajů o výsledcích tréninku (průměrná rychlost, doba jízdy, celková délka ujeté tratě i nejvyšší rychlost kterou jsme krátkodobě dosáhli).


zpět

(c) Nemo 2008-2009